פתיחת תיק גירושין


פתיחת תיק גירושין – כל המידע הנחוץ

בתחילת הליך גירושין צפה ועולה תמיד השאלה “איפה כדאי לפתוח הליך גירושין?”, האם פנינו הן לפתיחת תיק גירושין בבית משפט לענייני משפחה או פתיחת תיק גירושין ברבנות (רבני).

אז קודם כל, בואו נעשה קצת סדר, על מנת שנבין לאן כדאי לרוץ ואם בכלל… בישראל, יש שתי ערכאות משפטיות שדנות בענייני הגירושין: האחת- בית המשפט לענייני משפחה, והשנייה- בית הדין הרבני (מה שכולם קוראים “מדרגות הרבנות”).

כמעט בכל העניינים, למעט הגט עצמו (ועוד כמה עניינים איזוטרים) אפשר להתדיין או בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני.

לכן כשמדברים על פתיחת תיק גירושין, בדר”כ הכוונה היא להגשת התביעות הנלוות לתביעת גירושין עצמה, כגון משמורת, הסדרי ראייה, מזונות, רכוש, פירוק שיתוף, כספים וכו’, ולא לתביעת הגירושין עצמה.

כלומר, שנשאלת השאלה היכן כדאי לפתוח תיק גירושין, הכוונה היא בדר”כ באיזו ערכאה כדאי לי להגיש את תביעת המשמורת/רכוש/מזונות שלי? האם בבית הדין הרבני או בבית המשפט למשפחה?

מקובל לחשוב שנשים עדיף להן לפנות לבית המשפט לענייני משפחה בעוד לגברים עדיף לפנות לבית הדין הרבני, אבל במציאות המשפטית המורכבת בענייני משפחה, הדברים הם לא שחור או לבן, וישנם מקרים רבים בהם דווקא ההיפך הוא הנכון. לדוג’: אישה שמעוניינת להמשיך ולהתגורר בבית בו גרים הצדדים, ייתכן וכדאי לה לפנות לבית הדין הרבני ולבקש סעד שנקרא “מדור ספציפי”, שיאפשר לה להמשיך ולהתגורר תקופה מסויימת בבית הצדדים, בלי שניתן יהיה למכור אותו. ולעומת זאת, לבעל, שרוצה לפרק את השיתוף בבית, כלומר למכור את הבית, ומוקדם ככל הניתן, עדיף יהיה לו לפנות לבית המשפט לענייני משפחה דווקא.

כך שהדברים בהחלט אינם חד משמעיים, ובכל מקרה אם אתם חושבים על פתיחת תיק גירושין, רצוי מאוד לא לנקוט בשיטת “עשה זאת בעצמך”, ולהתייעץ עם עו”ד מומחה בתחום על מנת לקבל את הייעוץ המתאים ולגבש טקטיקה מנצחת, שתוביל לתביעות ברות תוקף ובערכאה הנכונה.

* כל הזכויות שמורות לעו”ד כנרת בר-לב, עורך דין גירושין, המתמחה בענייני משפחה וירושה, לרבות גירושין וכל הכרוך בכך. באתר מאמרים בכל תחומי עיסוקי עורכי דין גירושין.
* המידע אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי – לייעוץ משפטי פרטני יש לקבוע פגישת ייעוץ עם עורך דין.

כנרת בר-לב , עורכת דין ומגשרת . קויפמן 2,בית הטקסטיל,תל אביב,קומה 12 . 03-5163330 , נייד : 054-4292355 , פקס: 03-5163334