גישור


גישור – כל המידע הנחוץ

מהו גישור?

את גישור ניתן להגדיר כדרך אלטרנטיבית של יישוב סכסוכים בהסכמה באמצעות מגשר נייטרלי ואובייקטיבי המסייע לצדדים להגיע בעצמם לפתרון.

חשוב להבהיר כי בהליך גישור, להבדיל מבוררות, למגשר אין סמכות להכריע בסכסוך. כלומר, תפקיד המגשר הוא מסייע בלבד (לא בורר ולא פוסק).

משכך הליך גישור הינו וולנטרי- כלומר, מתקיים רק כאשר בהסכמת הצדדים. בכל שלב שהוא לפני שלב החתימה על ההסכם- כל צד רשאי להודיע כי אינו מעוניין עוד בגישור, והתוצאה תהיה הפסקתו של הליך הגישור.

עוד חשוב לציין כי על הגישור חל חיסיון-כלומר, הדברים הנאמרים במהלך הגישור אינם יכולים לשמש אח”כ את הצד השני כראיה בהליך משפטי. מטרת החיסיון היא לאפשר לצדדים להתבטא בחופשיות מבלי לחשוש כי יש חרב המרחפת מעל ראשם וכי חשיפת עמדותיהם ותחושותיהם עלולים לשמש כנגדם לאחר מכן.

בגישור ניתן דגש על כללי התנהגות נאותים על מנת לשמור על אווירה טובה ונינוחה שתסייע ביד הצדדים להגיע להסדר.

הליך גישור נמשך בדרך כלל מס’ מפגשים כאשר במהלכם נפגש המגשר עם שני הצדדים יחדיו ולעיתים עם כל אחד מן הצדדים בנפרד.

לגישור ניתן לפנות באופן עצמאי, וכן באמצעות בית המשפט, לאחר שמוגשת תביעה. פעמים רבות, עקב העומס המוטל על מערכת בתי המשפט, מופנים סכסוכים רבים לגישור כאשר עסקינן בסכסוכים “אזרחיים”- יחד עם זאת ההפניה לגישור טעונה כאמור את הסכמתם של שני הצדדים להליך.

גישור במשפחה

כאשר מדובר בהליך גישור במשפחה- יש להבדיל בין גישור שנועד לשם ייעוץ זוגי וייעוץ נישואין לבין גישור גירושין.

הסוג הראשון נערך ע”י מגשר שהינו מטפל זוגי בהכשרתו ונועד בעיקרו לסייע לבני זוג המצויים במשבר במהלך הנישואין, ומעוניינים במגשר שיעזור להם לגשר על הפערים ואי ההבנות שהתגלעו ביניהם.

הסוג השני, גישור גירושין, לעומת זאת הינו גישור שמטרתו להגיע להסכם גירושין או כל הסכם אחר בענייני משפחה במקום לפנות לחלופת בית המשפט (חלופה אדברסרית). במקרה זה, הגישור אינו מתמקד במחלוקות הנובעות מן הנישואין כי אם במטרות ויעדים של כל אחד מן הצדדים לאחר הפרידה, והגעה להסדר שישרת את האינטרסים של כל אחד מן הצדדים וכמובן יבטיח גם את טובתם של הילדים הקטינים אשר נקלעו שלא מרצונם למשבר בין הוריהם.

כאשר עסקינן בהליך גישור גירושין יש לבדוק היטב מהי הכשרתו של המגשר- ראשית, יש לבחון האם מדובר במגשר שהינו גם עורך דין. על אף כי אין דרישה פורמלית להיותו של המגשר עורך דין, ישנה גישה הגורסת כי על המגשר להיות בהכשרתו גם עורך דין על מנת שיהיו בידו את הכלים הראויים לנסח את ההסכם בהתאם לכללים המשפטיים ולדין המצוי.

שנית, יש לבחון האם למגשר הכשרה ספציפית בתחום דיני המשפחה. לא די בהיותו של המגשר עורך דין אלא על המגשר לגלות בקיאות והבנה בענייני משפחה- על המגשר להיות בקיא ברזי התחום ובדין המצוי על מנת שיוכל להנחות את הצדדים ולכוון אותם לאילו עקרונות עליהם לחתור בהסכם.

יתרה מכך, בענייני משפחה נדרשת כאמור הבנה ורגישות מיוחדת, ועל כן יש לבחור מגשר אמפתי ואובייקטיבי לשני הצדדים.

מתי כדאי לפנות להליך גישור לגירושין?

בראש ובראשונה, כאשר שואפים להימנע מהליך משפטי מיותר ולחסוך זמן, ממון ואמוציות. כלומר, במקום לפנות לבית המשפט ולהגיש תביעה, ניתן במקרים מסוימים לפנות להליך גישור ולרכך את הפרידה ככל שניתן.

יחד עם זאת, חשוב להבהיר כי לא כל מקרה מתאים להליך גישור בגירושין וישנם מקרים בהם יש לנקוט ראשית תחילה בהליך משפטי בכדי להבטיח ולשמור על זכויותייך המשפטיות. לכן בכל מקרה בו הינכם מתלבטים באם לפצוח בהליך גירושין או גישור, מוטב לפנות קודם לכן לייעוץ משפטי, רצוי לעו”ד שהינו גם מגשר על מנת לעמוד על האופציה הטובה ביותר מבחינתכם.

גם בסיטואציה בה התחלתם כבר בהליך משפטי, ניתן לעכב את ההליכים בבית המשפט ולפנות לגישור באמצעות מגשר נייטרלי. בהקשר זה, ראוי לציין כי הגישור פעמים רבות משמש אף כלי לשיכוך אמוציות ולקידום עמדות גם אם בסופו של תהליך לא מגיעים תמיד להסכם.

* כל הזכויות שמורות לעו”ד ומגשרת כנרת בר-לב המתמחה בהליכי גישור בין בני משפחה , בענייני משפחה, גירושין והסכמי גירושין , גישור גירושין.

המידע אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי – לייעוץ משפטי פרטני יש לקבוע פגישת ייעוץ עם עורך דין.

כנרת בר-לב , עורכת דין ומגשרת . קויפמן 2,בית הטקסטיל,תל אביב,קומה 12 . 03-5163330 , נייד : 054-4292355 , פקס: 03-5163334