הסדרי ראיה של קטינים עם סבים


הסדרי ראיה קטינים , ילדים עם סבא וסבתא – כל המידע הנחוץ

בהתאם לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, הורים והם בלבד הינם האפוטרופוסים הטבעיים של ילדיהם.

משמעות הדבר הינה כי את ההחלטות לגבי ילדיהם, לרבות מניעת הקשר בין ילדיהם לצדדים שלישיים, מחליטים ההורים בעצמם (בהנחה כמובן שההורים ממלאים את חובותיהם כלפי הקטינים.) היוצא מכך הינו כי החוק אינו מקנה לסבים מעמד לעניין הקטינים אלא במקרה בו אחד ההורים נפטר.

לפיכך ובמידה וההורים מסוכסכים או פשוט אינם מצויים בקשר עם הוריו של מי מביניהם, קרי- אינם מצויים בקשר עם הסבא והסבתא של הילדים, ייתכן ויווצר מצב בו ימנעו ההורים מילדיהם להתראות עם הסבים.

בסיטואציה מעין זו, ועם כל הצער, לא יתערב בית המשפט בהחלטת ההורים ולא יאפשר לסבים הסדרי ראיה אלא במקרים חריגים וקיצוניים בהם יוכח כי הוריהם של הקטינים אינם כשירים לדאוג לצרכיהם, כפי שהורים סבירים ומסורים היו עושים.

שונים הם פני הדברים כאשר אחד מהוריהם של הקטינים נפטר, ואילו ההורה שנותר בחיים מונע מסיבה כלשהי מהסבים להתראות עם הקטינים או אפילו קשר טלפוני.

או אז יכולים הסבים לפנות כעיקרון לבית המשפט ולעתור בתביעת הסדרי ראיה. השיקול המנחה את בית המשפט בבואו לקבוע הסדרי ראיה עם הסבים או מי מהם הוא כמובן טובת הקטינים. כלומר, בית המשפט יבחן האם טובת הקטינים הינה המשך קיום הסדרי ראיה בינם לבין הסבים.

בין המקרה בו שני ההורים והסבים מצויים בסכסוך לבין מקרה בו אחד ההורים נפטר, קיימים לא מעט מקרי ביניים, כמו למשל מקרים בהם ההורים התגרשו, וההורה המשמורן מסרב לאפשר הסדרי ראיה עם הוריו של ההורה שאינו משמורן. מובן כי כל מקרה הינו לנסיבותיו הכלליות, ובית המשפט תמיד יבחן את ההשפעות וההשלכות על הקטינים במקרה של מניעת או קיום קשר עם הסבים. הנטייה הטבעית היא לאפשר הסדרי ראיה עם הסבים לאור העובדה כי לא מעט מחקרים מצביעים על כך כי קשר עם הסבים מעניק לקטינים ביטחון אמוציונאלי. יחד עם זאת, בנסיבות בהן הסב או הסבתא אינם מיטיבים עם הקטינים או שהסכסוכים והמתחים בין הסבים לבין מי מההורים עלולים להשליך על הקטינים ולהזיק להם, ייטה בית המשפט למנוע מפגשים בין הסבים לקטינים.

* כל הזכויות שמורות לעו”ד ומגשרת כנרת בר-לב המתמחה בענייני משפחה, משמורת ילדים, הסדרי ראיה ילדים, הסכמי מזונות, הסדרי ראיה ומשמורת קטינים.

*המידע אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי – לייעוץ משפטי פרטני יש לקבוע פגישת ייעוץ עם עורך דין.

כנרת בר-לב , עורכת דין ומגשרת . קויפמן 2,בית הטקסטיל,תל אביב,קומה 12 . 03-5163330 , נייד : 054-4292355 , פקס: 03-5163334