ירושה


 

ירושה – כל המידע הנחוץ

מי הם היורשים על פי הדין

דיני הירושה של ישראל קבועים בחוק הירושה. הכלל הבסיסי הקבוע בחוק הינו כי באם אדם לא ערך צוואה (ר’ פרק צוואות), אזי יורשיו הינם היורשים הקבועים בחוק, לפי סדר העדיפות שיפורט להלן.

למעשה, מבחינת החוק, היורשים הטבעיים הינם בני המשפחה הקרובה. החוק קובע מעין מדרג יורשים מסובך, כאשר לבן הזוג של המוריש מעמד מיוחד.

ועכשיו, קחו אוויר- להלן הסדר הקבוע ע”פ החוק (האמור בלשון זכר תקף גם לנקבה וההיפך):

אם יש למוריש ילדים או צאצאיהם (נכדים, נינים) – אזי יורשים הילדים חצי מן העיזבון בחלקים שווים ביניהם, ואת המחצית השנייה יורשת בת הזוג (אם יש).

אם אין למוריש ילדים או צאצאיהם, אבל יש לו הורים- אזי יורשים ההורים חצי מן העיזבון בחלקים שווים ביניהם, ואת המחצית השנייה יורשת בת הזוג (אם יש). יצוין, כי אם רק הורה אחד נשאר בחיים- אזי את חלקו של ההורה שנפטר-יורשים צאצאיו.

אם אין למוריש הורים, אבל יש לו אחים או צאצאי אחים (אחיינים)- אזי יורשים האחים או האחיינים שליש מהעיזבון, ובת הזוג יורשת שני שלישים מהעיזבון. אבל יש לשים לב כי אם בני הזוג היו נשואים לפחות שלוש שנים, והתגוררו יחדיו בדירת המגורים, אזי יורשת בת הזוג גם את כל חלקו של המוריש בדירת המגורים.

בכל מקרה, בן הזוג של המוריש יורש, בנוסף לחלקו בעיזבון גם את המיטלטלין והמכונית.

אם לא הניח המוריש ילדים/הורים/אחים- יורש בן הזוג הכל.

אם לא נמצא בחיים אף אחד מקרובי המשפחה המנויים לעיל- המדינה תקבל את העיזבון. המדינה רשאית להעניק חלק מכספי העיזבון לאדם או קרוב שאמנם לא זכאי לרשת ע”פ החוק, אבל המוריש דאג לרווחתו לפני שנפטר.

מבלבל? מסובך? אכן בהחלט- לכן בטרם הגשת בקשה לצו ירושה, מומלץ לפנות למשרד עורכי דין המתמחה בתחום. כל טעות בבקשה, תעלה לכם ביוקר, כאשר הרשם לענייני ירושה יחזיר לכם את הבקשה ויגבה אגרה נוספת עבור הגשת הבקשה המתוקנת.

ראוי לציין, כי חוק הירושה קובע אף כללים לגבי כשרות או אי כשירות לרשת.

מי יכול/כשיר לרשת?

– תינוק שנולד עד 300 יום לאחר מותו של המוריש- גם הוא זכאי לרשת את המנוח משום שהיה למעשה עובר, ומבחינת החוק חי, כאשר המנוח נפטר.

בענייני ירושה – אין כל חשיבות האם הוריו של הילד היורש היו נשואים זה לזה או לא.

– מי שאומץ כדין, יורש את המאמץ כאילו היה ילדו הביולוגי.

מי אינו יכול לרשת?

– מי שהורשע שגרם בכוונה למותו של המוריש או שניסה לגרום למותו של המוריש.

– מי שהורשע בגין העלמה או השמדה של צוואתו האחרונה של המנוח או שזייף צוואה.

הגשת בקשה למתן צו ירושה

בקשה לצו ירושה ניתן להגיש כעיקרון לרשם לענייני הירושה או לבית הדין הרבני.

עם זאת, הגשת בקשה לבית הדין הרבני תלויה בהסכמת כל היורשים.

לאחר שמוגשת בקשה לצו ירושה, מפרסם הרשם לענייני ירושה בעיתון הודעה על הגשת בקשה לצו ירושה ובה הוא קורא למעשה למי שמתנגד למתן הצו להגיש התנגדות בתוך 14 יום.

במקרה בו אדם מסוים מוצא לנכון להגיש התנגדות לצו, עובר הדיון לבית המשפט לענייני משפחה על מנת שיכריע למי זכויות הירושה.

כל עוד לא ניתן צו ירושה, לא ניתן לעבור לשלב הרישום, היינו- לא ניתן להעביר את הבעלות בנכסיו של המוריש ליורשיו.

האם ניתן לוותר על הירושה? ומהו הסכם בין יורשים

כבר במהלך הגשת בקשה לצו ירושה, חוק הירושה מאפשר עקרונית ליורש לוותר על חלקו בירושה, בשפה המשפטית- להסתלק מחלקו בעיזבון, אולם במידה והינו מחליט לוותר על חלקו, על חלקו לעבור לטובת בן זוג, ילד או אח של המוריש בלבד.

אפשרות אחרת, הינה לערוך,באמצעות עורך דין מומחה, הסכם בין יורשים לחלוקת הירושה כך שכל אחד מן היורשים במקום לקבל אחוז או חלק בכל אחד מהנכסים שהותיר אחריו המנוח, מקבל למשל רק נכס מסוים מהעיזבון. לדוגמא, מקרה בו המנוח הותיר אחריו שלושה ילדים, שתי דירות וכספי ירושה. מאחר והמנוח לא השאיר אחריו צוואה, עקרונית כל אחת מהדירות אמורה להתחלק בין שלושת הילדים- כלומר, לכל אחת מהדירות יהיו שלושה בעלים- סיבוך מיותר. במקום זאת, ניתן לערוך הסכם בו למשל- ובצורה פשטנית: דירה א’ תלך לבן הבכור, דירה ב’ לאמצעי, והכסף בבנק לקטן. באופן זה, ניתן להתחשב בהסכם בהיבטי מס שונים ולחסוך ליורשים הוצאות מיותרות הכרוכות למשל בנושאי פירוק שיתוף ומכר נכסים.

חשוב להדגיש כי ניתן לערוך הסכם בין יורשים רק לאחר מותו של אדם (לא בחייו) וכל עוד לא חולק העיזבון.

* כל הזכויות שמורות לעו”ד כנרת בר-לב המתמחה בדיני משפחה וירושה, לרבות בקשות לצווי ירושה, התנגדות למתן צו ירושה, רישום ירושה , ירושות וצוואות , דיני ירושות , ירושות ועזבונות .

המידע אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי – לייעוץ משפטי פרטני יש לקבוע פגישת ייעוץ עם עורך דין.

כנרת בר-לב , עורכת דין ומגשרת . קויפמן 2,בית הטקסטיל,תל אביב,קומה 12 . 03-5163330 , נייד : 054-4292355 , פקס: 03-5163334