הגשת תביעת גירושין


איפה כדאי להגיש תביעת גירושין? בבית דין רבני או בבית משפט לענייני משפחה?

פעמים רבות כאשר משתמשים במינוח “תביעת גירושין” מתכוונים למכלול התביעות שנובעות מהליך גירושין בין בני זוג. למה הכוונה? בישראל ישנן שתי ערכאות משפטיות במסגרתן ניתן כעיקרון לנהל “תביעות גירושין”. כלומר, גם בבית המשפט לענייני משפחה וגם בבית הדין הרבני ניתן להגיש מכלול תביעות שונות כגון: תביעת מזונות, משמורת, הסדרי ראייה, רכוש, וכספית. מכאן כאשר שואלים “איפה כדאי להגיש תביעת גירושין”, השאלה היא בעצם באיזו ערכאה משפטית (בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני) כדאי להגיש את התביעות בכל הנושאים שנובעים מהליך הגירושין על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר, ולמעשה לשמור על מכלול הזכויות, ככל שניתן.

יחד עם זאת, נושא הגט עצמו ומה שנובע ממנו באופן ישיר (האם הצד התובע גירושין זכאי לקבל גט או לא, האם יש לפסוק כתובה, האם יש טענה כנה בעניין שלום בית וכו’) נידון אך ורק בבית הדין הרבני, בין אם במסגרת תביעת גירושין בלבד (תביעה בה מתבקש בית הדין רק לפסוק גט) ובין אם במסגרת תביעת גירושין כרוכה (תביעה בה מתבקש בית הדין גם לפסוק גט וגם לדון ביתר העניינים המבוקשים בתביעה דוגמת מזונות אישה, משמורת, רכוש, שלילת כתובה וכו’).

לעיתים, בגין האינטרסים השונים של כל אחד מן הצדדים, מפוצל הדיון בין שתי הערכאות השונות כך שיכול להיות מצב למשל בו מזונות הקטינים ידונו בבית המשפט לענייני משפחה וכל היתר ידונו בבית הדין הרבני. בכל מקרה, כאמור, תביעת גירושין כשלעצמה (תביעה למתן גט) תדון בבית דין רבני, ואך ורק בבית דין רבני.

על מנת לשמור על הזכויות במסגרת הליך גירושין ולהשיג את התוצאה הטובה ביותר, מומלץ להתייעץ ולגבש טקטיקה כוללת בטרם התחלת ההליך באמצעות עו”ד מומחה לגירושין, המותאם והמסונכרן למטרות הסופיות שברצונכם להשיג בסיום ההליך.

• כל הזכויות שמורות לעו”ד כנרת בר-לב, עורך דין גירושין, המתמחה בענייני משפחה וירושה, לרבות גירושין וכל הכרוך בכך. באתר מאמרים בכל תחומי עיסוקי עורכי דין גירושין.
• המידה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי- לייעוץ משפטי פרטני יש לקבוע פגישת ייעוץ עם עורך דין.

.

 

כנרת בר-לב , עורכת דין ומגשרת . קויפמן 2,בית הטקסטיל,תל אביב,קומה 12 . 03-5163330 , נייד : 054-4292355 , פקס: 03-5163334