גירושין בישראל


גירושין בישראל – כל המידע הנחוץ

לאחרונה, נראה כי כל זוג שני שאנו מכירים מתגרש, כי כל ילד ממוצע גדל בין שני בתים, ובכלל כי מוסד המשפחה הישראלי איבד מערכו ומחשיבותו.. אז מה באמת אחוז הגירושין בישראל? האם אמנם כל זוג שני מתגרש? ואילו סיבות מובילות להליכי גירושין בישראל?

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי ביחס למדינות המפותחות, נתוני גירושין בישראל דווקא מעודדים, באופן מפתיע, אם כי נמצאים בעלייה מתמדת. בארה”ב עומדים אחוזי הגירושין משך שנים על סך של כ-40- 50 אחוז, בישראל- לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נישאו בשנת 2008 כ-50,000 זוגות,אבל באותה שנה כ-13,500 זוגות התגרשו..

לאחוז הגירושין “הרשמי” הנ”ל צריך להוסיף כמובן זוגות שבחרו שלא להינשא בצורה פורמלית ומוכרת אלא לחיות את חייהם כידועים בציבור, ואף בקרבם יש אחוזי “גירושין”, רק שפירוד של ידועים בציבור אינו כרוך בטקס גירושין רשמי,הנכנס לסטטיסטיקת המתגרשים הרשמית.

הסיבות לגירושין הינן מגוונות ורבות עד מאוד. בין היתר, נמצא כי שיעור הגירושין של בני זוג שהתגרשו בעבר (נישואים שניים ומעלה) הינו גבוה יותר מאלו שעבורם המדובר בנישואים ראשונים. כמו”כ, סיכויים גדולים להתגרש נתונים למי שהתחתנו בגיל צעיר, וכן לזוגות בעלי מצב סוציו אקונומי נמוך שכן המתח הנלווה לקשיים הכלכליים, יוצר פעמים רבות סכסוך בין בני הזוג עצמם

לעומת זאת, זוגות בעלי ילדים בגיל צעיר נוטים להתגרש פחות על מנת להימנע מפגיעה בילדים הרכים.

באופן מפתיע, מסתבר כי השכלת האישה ובעלות על דירה מצמצמים את סיכויי הגירושין ומחזרים את יציבות הנישואין. מן הצד השני, סיכוייה של אישה עובדת להתגרש, גדולים יותר.

כך שדומה כי סיבות לגירושין מצויות בכל שכבות האוכלוסיה והמגזרים, ולא ניתן באמת לצפות מי מהזוגות המוכרים לנו יתגרשו עד מהרה, ומי יחגגו את חתונת הזהב…

* כל הזכויות שמורות לעו”ד כנרת בר-לב, עורך דין גירושין, המתמחה בענייני משפחה וירושה, לרבות גירושין וכל הכרוך בכך. באתר מאמרים בכל תחומי עיסוקי עורכי דין גירושין.
* המידע אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי – לייעוץ משפטי פרטני יש לקבוע פגישת ייעוץ עם עורך דין.

כנרת בר-לב , עורכת דין ומגשרת . קויפמן 2,בית הטקסטיל,תל אביב,קומה 12 . 03-5163330 , נייד : 054-4292355 , פקס: 03-5163334