עיקולים בהליך גירושין


 

עיקולים בהליך גירושין – כל המידע הנחוץ

כאשר עסקינן בהליך עיקול יש להבחין בין צווי עיקול הניתנים במסגרת תביעות בבית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני לבין צווי עיקול במסגרת הליכי הוצאה לפועל.

כאשר מדובר בהליך עיקול המתבצע במסגרת תביעה דוגמת תביעת מזונות, תביעה רכושית או תביעה כספית, המדובר בעיקול ברישום בלבד. כלומר, המבקש אינו תופס את הנכס או האחזקות הכספיות והן אינן מועברות לרשותו אלא מטרת העיקול היא למנוע מהצד השני להבריח רכוש או אחזקות כספיות עם היוודע לו על התביעה שהוגשה נגדו. הווה אומר, נרשם עיקול על הנכס/האחזקות הכספיות שמונע את מכירת הנכס, משיכת האחזקות הכספיות וכל פעולה אחרת שמהווה דיס פוזיציה (שינוי בזכויות המשפטיות).

חשוב לציין כי יש להוכיח בבית המשפט עילה להגשת התביעה, וחשש סביר וממשי כי בהיעדר מתן צווי עיקול, יוברחו הנכסים/הכספים. כמו”כ, על מבקש צווי עיקול להגיש לבית המשפט ערבות אישית וערבות צד ג’ להבטחת פיצוי לצד שעל רכושו מבוקש עיקול, במידה והעיקול התבקש שלא כדין.

עם סיום התביעות בבית המשפט וסגירת התיקים, בדרך כלל מתבטלים גם העיקולים.

לעומת זאת,כאשר מדובר בהליך עיקול במסגרת הוצאה לפועל, אזי אפשר גם לממש את העיקול. כלומר, אם למשל, הוטל עיקול על אחזקות כספיות בבנק, אפשר לבקש מההוצאה לפועל לממש את העיקול ולהעביר לידי הזוכה את הכספים על מנת לכסות את החוב שחב לו החייב.

* כל הזכויות שמורות לעו”ד ומגשרת כנרת בר-לב המתמחה בענייני משפחה, צווי עיקול במסגרת תביעת מזונות, צווי עיקול במסגרת תביעה רכושית.

המידע אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי – לייעוץ משפטי פרטני יש לקבוע פגישת ייעוץ עם עורך דין.

כנרת בר-לב , עורכת דין ומגשרת . קויפמן 2,בית הטקסטיל,תל אביב,קומה 12 . 03-5163330 , נייד : 054-4292355 , פקס: 03-5163334