דיני משפחה


דיני משפחה והדין העברי – כל המידע הנחוץ

כאשר משתמשים בביטוי דיני משפחה, הכוונה הינה בעצם לכל מערכת הזכויות והחובות המתקיימות ביחסי המשפחה, לרבות דיני מעמד אישי (סטטוס נשוי/גרוש, אבהות, ממזרות וכיו”ב).

בניגוד לענפי משפט אחרים, דיני משפחה בישראל מבוססים בשילוב הן על הדין הנובע מדתך והן על חוקים אזרחיים.

משמע, אם הינכם משתייכים לדת היהודית, אזי תופתעו לגלות כי בבואכם להתדיין בפני בית הדין ובמקרים מסוימים אפילו לפני בית המשפט לענייני משפחה, יחילו עליכם את הדין העברי הקדום (בשינויים המחויבים), משום שבהתאם לדיני משפחה, בחלק מן העניינים פוסקים בהתאם לדין דתו של הנתבע.

המקרה המובהק של פסיקת דיני משפחה בהתאם לדין העברי הוא כמובן ענייני נישואין וגירושין המצויים בסמכותו הייחודית של בית הדין הרבני (ליהודים כמובן). בבואו של בית הדין הרבני להכריע האם יש לחייב בגט, האם אחד מן הצדדים ביצע מעשה השולל ממנו זכויות כאלה ואחרות (דוגמת שלילת מזונות, כתובה וכיו”ב), הרי שבית הדין הרבני יפסוק בהתאם לדיני המשפט העברי הקדום.

ואולם במקרים מסוימים של דיני משפחה גם בית המשפט לענייני משפחה מחויב לפסוק ע”פ הדין העברי. כך למשל, בענייני מזונות, אמור בית המשפט לפסוק בהתאם לדינו האישי של הנתבע. כלומר, אבא המשתייך לדת היהודית, בית המשפט אמור לחייב אותו במזונות ילדיו בהתאם לכללי המשפט העברי הקובעים את חיובו של האב במזונות ילדיו עד גיל 15 בכלל, ועד גיל 6 באופן אבסולוטי מאחר והילדים נחשבים מקטני קטנים.

בפועל בתי המשפט לענייני משפחה אינם מכהנים ככינור שני לבתי הדין הרבניים, ועל כן בתי המשפט פוסקים בשילוב הדין העברי והדין האזרחי- מעין “שענטז”. לפיכך הורחבה למשל חובת המזונות עד לגיל 18 (ושליש בתקופת הצבא), ועל אף חיובו האבסולוטי כביכול של האב עד גיל 6 במזונות גלובליים, מטילים בתי המשפט גם חבות על האם ומתייחסים להכנסתה ופוטנציאל הכנסתה של האם.

כמו”כ, ישנם מקרים שבהם למרות שקיימת חקיקה אזרחית ספציפית, בית הדין הרבני, בהסכמת הצדדים לסמכותו, ידון לפי הדין העברי. למשל, בדיני ירושה קיים חוק הירושה, ואולם באם הצדדים יסכימו להתדיין בפני בית הדין, אזי יחיל עליהם בית הדין את הדין העברי ולא את הדינים האזרחיים הקיימים במכלול דיני משפחה.

* כל הזכויות שמורות לעו”ד כנרת בר-לב המתמחה בתחום דיני המשפחה והירושה.

המידע אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי – לייעוץ משפטי פרטני יש לקבוע פגישת ייעוץ עם עורך דין.

כנרת בר-לב , עורכת דין ומגשרת . קויפמן 2,בית הטקסטיל,תל אביב,קומה 12 . 03-5163330 , נייד : 054-4292355 , פקס: 03-5163334