גירושים – צעדים ראשונים


 

גירושים – צעדים ראשונים

צעד ראשון- פנייה לעו”ד

לפני שאתם מזדרזים “לפתוח תיק ברבנות”, לעזוב את הבית, להגיש תלונות במשטרה, סט תביעות לבית המשפט לענייני משפחה ועוד שלל פעולות כאלה ואחרות, חשוב לקחת נשימה עמוקה, להירגע, ולפנות לעו”ד המתמחה בתחום גירושים, על מנת להבין בעצם מהם הזכויות והחובות הנובעות מהליך גירושים, איך בכלל מתחילים בהליך גירושים, איך לפנות לבן זוג ולבשר לו על רצונכם להחליף את הסטטוס לסטטוס גרושים- אם בכלל כדאי לבשר, והכי חשוב- מהי הטקטיקה והדרך הנכונה ספציפית עבורכם.

פעמים רבות, מה שהתאים לחבריכם או למכריכם אינו בהכרח הדרך הנאותה והמתאימה עבורכם להביא לסיומם של הנישואים.

ייתכן וחברתך הטובה נאלצה להגיש סט תביעות לבית המשפט לענייני משפחה על מנת להשיג את מבוקשה, ואולם במקרה הספציפי שלך ייתכן ואין בכלל צורך בתביעות וניתן לחתום על הסכם גירושים מבלי שנזקקנו להליכים.

ייתכן וחברתך הטובה לא יכלה לעזוב את בית המגורים מחשש שתפסיד את מזונותיה/כתובתה בבית הדין הרבני, ואילו במקרה שלך אין כל רלוונטיות לעזיבתך את הבית.

לכן, בטרם נקיטת כל פעולה ו/או צעד חשוב להגיע לכל הפחות לפגישת ייעוץ. פעמים רבות, על טעויות שנעשות בתחילת הדרך, מאחר ונעשו ללא קבלת ייעוץ משפטי, משלמים בסופו של דבר ביוקר, וחבל.

אם כך צעד ראשון, ולפני הכל – פנייה לעו”ד מומחה בתחום גירושים.

צעד שני- החלטה ופתיחה בטקטיקה הנאותה

לאחר שפניתם וביררתם את זכויותיכם, יש להחליט מהי הטקטיקה הרלוונטית עבורכם לקראת הגט המיוחל וסיום ההליכים בצורה אופטימלית.

מהרגע בו החלטתם הכיצד ברצונכם לפצוח בהליך גירושים, אין להתמהמה, ויש לפעול מיידית ליישום תוכניותיכם, למען הצד השני, לא ישבשן ויחל לנקוט בפעולות משלו.

כך למשל, ייתכן והחלטת כי ברצונך להגיש תביעה להבטחת זכויותייך הרכושיות, אולם בעוד הינך מתמהמהת, בעלך דאג “להעלים” את הרכוש אשר רשום על שמו/ לחסום את גישתך למאגרי המידע על מנת לסכל את יכולתך לתבוע את הרכוש המגיע לך.

משום כך, במרבית המקרים יש לפעול ללא שהות, ובהתאם לתוכנית המובנית מראש.

צעד שלישי- קבלת סיוע ותמיכה נפשית

יש לזכור כי בין אם בחרתם בגישור וניסיון לקראת הסכם גירושים, ובין אם בחרתם להגיש תביעות ולהבטיח את זכויותיכם, הליך משפטי הינו הליך כואב וקשה מאוד מבחינה רגשית.

מכאן, שחשוב להצטייד בנוסף לעו”ד מומחה, בנפש קרובה ותומכת, ובמקרים מסוימים אף בעזרה מקצועית, על מנת להקל ככל האפשר על התעצומות הרגשיות שהינכם הולכים לחוות במהלך ההליך.

צעד רביעי- חתירה לקראת הסכם

גם אם פצחתם בהליכים משפטיים בבית המשפט או בבית הדין, יש לזכור שהסכם יקדם אתכם במהרה לקראת סטטוס גרושים המיוחל. לפיכך, ולאחר רגיעת הרוחות במקצת, כדאי לנסות וליזום מו”מ עם הצד השני על מנת להגיע להסכם שיהלום את האינטרסים של שני הצדדים ויסייע להם להביא לסיומם של הליכים במהרה.

יחד עם זאת לא כל תיק בשל להסכם בכל שלב, ולפעמים אין מנוס אלא להמשיך בהליך גירושים עד לפסק דין שיינתן ע”י הערכאה המשפטית. פעמים רבות, על אף רצונכם בהסכם, הצד השני נחוש בדעתו לנהל מלחמת חורמה, גם אם תימשך שנים, ותהיה כרוכה בעלויות כבדות ומשקעים נפשיים.

ר’ מאמרים נוספים באתר בעניין גירושים.

* כל הזכויות שמורות לעו”ד כנרת בר-לב המתמחה בדיני גירושים, לרבות בהסכמי גירושים וגישור, ותביעות גירושים.

המידע אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי – לייעוץ משפטי פרטני יש לקבוע פגישת ייעוץ עם עורך דין.

כנרת בר-לב , עורכת דין ומגשרת . קויפמן 2,בית הטקסטיל,תל אביב,קומה 12 . 03-5163330 , נייד : 054-4292355 , פקס: 03-5163334