הסכם גירושין


הסכם גירושין – כל המידע הדרוש

כינון הסכם גירושין

במידה וחתמתם בשעה טובה על הסכם גירושין, חשוב לדעת כי עצם החתימה על הסכם גירושין אינה מהווה אלמנט מחייב, מאחר ובהתאם לדין על הסכם גירושין לקבל תוקף של פסק דין כדי שניתן יהיה לחייב בהתאם להוראותיו.

לכן לאחר החתימה על הסכם יש לאשר את ההסכם בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני ולקבל תוקף של פסק דין.

בכל מקרה, גם אם ההסכם מאושר בבית המשפט לענייני משפחה, בית המשפט לענייני משפחה מחוסר סמכות לאשר סעיפים הנוגעים לגירושין, שלום בית, כתובה וכו’. ועל כן על מנת לקבל פסק דין לגירושין, יש לעבור הליך נוסף וקצר של אישור הסכם גם בבית הדין הרבני, אשר מאשר שוב את ההסכם ונותן לו תוקף של פסק דין ופסק דין לגירושי הצדדים.

במידה וקיימים תיקים פתוחים בבית המשפט לענייני משפחה, יש לאשר את ההסכם בבית המשפט על מנת להביא לסיומם הכולל של ההליכים. ואולם במידה ובני הזוג לא פתחו בהליכים האחד כלפי השני, לא תמיד יש צורך לאשר את ההסכם גם בבית המשפט וגם בבית הדין ולעיתים, בנסיבות מסוימות, ניתן יהיה להסתפק באישורו של בית הדין הרבני בלבד, אישור המקנה כאמור גם מתן פסק דין לגירושין.

הפרת הסכם גירושין

למרבה הצער, פעמים רבות, זמן קצר לאחר אישור ההסכם ומתן פסק דין, מפר אחד הצדדים, או שניהם את ההסכם.

במקרה של הפרת הסכם גירושין ע”י אחד הצדדים , עומדת לצד השני הזכות לאכוף את קיומו של הסכם גירושין. אכיפת ההסכם יכולה להתבצע כעיקרון באחת משתיים: פתיחת תיק בהוצאה לפועל ו/או הגשת תביעה מתאימה לבית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני (תלוי למי נתונה הסמכות).

בהקשר זה חשוב להסביר, כי בניגוד לדעה הרווחת, עצם אישור הסכם ע”י בית המשפט או ע”י בית הדין אינו “תופס סמכות” באותה ערכאה משפטית. רק אם התנהלו קודם לכן הליכים בבית המשפט או בבית הדין, אזי הסמכות תוקנה לערכאה שבה התנהלו ההליכים. במילים פשוטות, במידה ולמשל ההסכם אושר בבית הדין הרבני, אך לא התנהלו קודם לאישור ההסכם הליכים בבית הדין הרבני, ניתן לפעול לאכיפת ההסכם גם באמצעות בית המשפט לענייני משפחה.

הבחירה בין הוצאה לפועל לבין בית משפט או בית הדין הרבני תלויה כמובן במהות ההפרה ובחינה מי היא הערכאה המתאימה לאכיפת ההפרה הספציפית.

ביטול הסכם גירושין

שאלה אחרת שנשאלת היא מה קורה אם לאחר אישורו של הסכם גירושין, מתחרט אחד הצדדים או משתנות הנסיבות. האם ניתן במקרה כזה לעתור לביטולו של ההסכם?

ובכן, הסכם גירושין שאושר וקיבל תוקף של פסק דין, לא בקלות ניתן יהיה לבטלו. יחד עם זאת, בהתקיים נסיבות מסוימות, ניתן יהיה לעתור בכל זאת ולבקש את ביטולו או שינויו של ההסכם. למשל,מחמת טעות, הטעייה, כפייה, עושק וכיו”ב נסיבות נוספות המאפשרות לעתור לביטול הסכם גירושין.

* כל הזכויות שמורות לעו”ד כנרת בר-לב המתמחה בדיני גירושין, לרבות הסכמי גירושין וגישור, ותביעות גירושין.

המידע אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי – לייעוץ משפטי פרטני יש לקבוע פגישת ייעוץ עם עורך דין.

כנרת בר-לב , עורכת דין ומגשרת . קויפמן 2,בית הטקסטיל,תל אביב,קומה 12 . 03-5163330 , נייד : 054-4292355 , פקס: 03-5163334