אי תשלום מזונות


אי תשלום מזונות – כל המידע הנחוץ

פעמים רבות עם קבלת פסק הדין למזונות לא מסתיים למרבה הצער ההליך המשפטי שכן מי שחויב בפסק הדין למזונות, לא מקיים את פסק הדין, אם מחמת חוסר יכולת כלכלית ואם מחמת היעדר רצון לקיים את פסק הדין.

אי תשלום מזונות על ידי החייב ייאלץ את הזכאי למזונות לנסות ולגבות את המזונות באמצעים אחרים.

ראשית, ובמידה והזכאי עומד בקריטריונים של המוסד לביטוח לאומי (תנאי הסף של משכורת ורכוש), יכול הוא לפנות למוסד לביטוח לאומי שייכנס כיכול בנעליו של החייב וישלם את המזונות במקום החייב. חשוב להבהיר כי תשלומי מזונות מהמוסד לביטוח לאומי אינם פוטרים את החייב מקיום פסק הדין, וסביר מאוד להניח שהמוסד לביטוח לאומי יפתח כנגדו בהליכי הוצאה לפועל בניסיון לגבות בחזרה את מה ששילם הוא לזוכה. יתרה מכך, גם אם הזוכה עומד בקריטריונים של המוסד לביטוח לאומי, עדיין יקבל מהמוסד לביטוח לאומי מזונות עד לתקרה מסוימת, ובדרך כלל לא את מלוא הסכום שנפסק ע”י בית המשפט/בית הדין.

אפשרות נוספת היא לפנות להוצאה לפועל מדור מזונות ולפתוח בקשה לביצוע פסק דין בתואנת אי תשלום מזונות. לאחר פתיחת תיק ההוצאה לפועל תישלח אזהרה לחייב, וזה צריך להגיב בתוך 21 יום, ולנמק מדוע אינו עומד הוא ב- תשלום מזונות. במידה וטענותיו של החייב תידחנה, ניתן יהיה לנקוט כנגד החייב במגוון הליכים מבצעיים על מנת לגבות את החוב דוגמת עיקולים ופקודות מאסר.

* כל הזכויות שמורות לעו”ד ומגשרת כנרת בר-לב המתמחה בענייני משפחה,תשלום דמי מזונות אישה, תשלומי מזונות, תשלום מזונות ילדים.

*המידע אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי – לייעוץ משפטי פרטני יש לקבוע פגישת ייעוץ עם עורך דין.

כנרת בר-לב , עורכת דין ומגשרת . קויפמן 2,בית הטקסטיל,תל אביב,קומה 12 . 03-5163330 , נייד : 054-4292355 , פקס: 03-5163334